Dzisiaj jest: Imieniny: :)
         

Menu główne

   
 
Masz pytania? Napisz!
      WebMaster Witamy na oficjalnej stronie ZSGiPS w Przemyślu!
  

       

 
 .:: ZSGiPS 1950 -2007 ::.
Strona pamiątkowa Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego
 
w Przemyślu 1950 - 2007
Uchwałą Rady Miasta, z dniem 1 września 2007r. nasza szkoła nosi nazwę:
Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych
(powstała z połączenia Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Gastronomicznych
 i Przemysłu Spożywczego), ul. Bakończycka 11

Obecnie strona znajduje się na serwerze www.zsgips.stecu.pl


Dnia 24 maja 2007r. na posiedzeniu Rady Miejskiej Przemyśla, odbyło się głosowanie w sprawie likwidacji naszej szkoły - podczas, którego straciliśmy część głosów radnych, którzy wycofali się z poparcia ZSGiPS i podjęli bolesną dla nas decyzję zagłosowania za likwidacją Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego w Przemyślu....

Pomimo wielu starań związanych z obroną autonomii naszej placówki - szkoła z tradycjami i ogromnymi osiągnięciami odchodzi w niepamięć...

Dziękujemy wszystkim naszym sympatykom za wsparcie i walkę do końca...

ZSGiPS w Przemyślu

KSIĘGA POPARCIA DLA NASZEJ SZKOŁY

Jeżeli jesteś przeciwny uchwałom zamiarowym Rady Miejskiej Przemyśla dotyczącym likwidacji ZSGiPS w Przemyślu, które niszczą 56 letnią tradycję szkoły i jej dorobek - wesprzyj "Naszą Szkołę" wpisując swój głos poparcia w specjalnie przygotowanej Księdze.
 

zobacz księgę                         dopisz się do księgi

RADA PEDAGOGICZNA SKŁADA SERDECZNE PODZIĘKOWANIA NIŻEJ WYMIENIONYM OSOBOM ZA POPARCIE NASZYCH DZIAŁAŃ PRZECIWKO LIKWIDACJI ZSGiPS

Listy osób popierających działania Rady Pedagogicznej
przeciw likwidacji naszej szkoły:

lista1    lista2    lista3    lista4    lista5    lista6    lista7
lista8    lista9    lista10    lista11    lista12    lista13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Jarema
Absolwent ZSGiPS
 

List otwarty w obronie
Zespołu Szkól Gastronomicznych
 i Przemysłu Spożywczego

        Z wielkim zaskoczeniem i oburzeniem dowiedziałem się o kolejnych krokach podjętych przez Urząd Miasta Przemyśla mających na celu doprowadzenie do ostatecznej likwidacji, jednej z najbardziej zasłużonych, mającą długą i chlubną tradycje, jakim jest Zespól Szkól Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego w Przemyślu. Szkoła, która od kilkudziesięciu lat jest wpisana w krajobraz Naszego miasta w ostatnich czasach przeżywa bardzo trudne chwile, bojąc się z dna na dzień o przyszłość...>>

 

 Przeczytaj cały list:      wersja word          wersja pdf


"Nie niszczcie naszej szkoły"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie gastronomika pokazują najnowsze nagrody i wyróżnienia (od lewej: Ewelina Iwańczak, Jakub Tarapacki, Grzegorz Kopeć, Dorota Kozłowska).

 

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele przemyskiego protestują przeciwko likwidacji szkoły. Władze tłumaczą, że to tylko włączenie do innej szkoły.

 

22 lutego przemyscy radni podjęli uchwałę o likwidacji Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego. Szkoła miałaby zostać zlikwidowana od 1 września i włączona do Zespołu Szkół Technicznych.
- Chodzi o połączenie dwóch szkół. Nie stracą na tym uczniowie, ani nauczyciele. Zostaną zachowane wszystkie zawody, w których kształci gastronomik, i odziały klasowe - wyjaśnia Piotr Idzikowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Sporu Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
Dlaczego zatem w uchwale jest mowa o likwidacji? Bo prawo oświatowe nie zezwala na łączenie dwóch szkół. Jedna musi zostać zlikwidowana i wchłonięta przez inną.
- Po połączeniu szkoła będzie miała wspólną, nową nazwę. Na razie nie wiemy jaką - mówi Idzikowski.
Naczelnik Idzikowski jest zaskoczony protestem nauczycieli, którzy, według niego, nie włączyli się do akcji naboru uczniów na przyszły rok szkolny.
- Dziwi mnie taka postawa. To przecież strzelanie gola do własnej bramki - mówi.

 

Z tradycjami i osiągnięciami

W szkole panuje rozżalenie i złość.
- Mamy piękną 56-letnią tradycję. Kształcimy uczniów w atrakcyjnych na rynku zawodach. Nasi absolwenci znajdują pracę, także na Zachodzie. Corocznie są chętnie przyjmowani w Grecji na wakacyjne praktyki. Dlaczego chce się nas zlikwidować i naszym kosztem wzmocnić ZST? - dziwi się Elżbieta Ciżma-Szabaga, dyrektor ZSGiPS.
- Nie ma innej szkoły w Przemyślu, która wypracowywałaby zysk. Pomagamy w organizacji różnych imprez miejskich. W naszym firmowym sklepiku przy ul. Słowackiego codziennie ustawiają się kolejki stałych klientów. Ci ludzie nie mogą zrozumieć, że władze chcą nas zlikwidować - mówi pedagog szkolny Danuta Zabawska.
- Dlaczego nikt nam wcześniej nie powiedział, że szkoła będzie zlikwidowana. Przecież wtedy zastanowilibyśmy się, czy posyłać nasze dzieci do takiej szkoły - twierdzi Zofia Blicharz, matka ucznia.
Nauczyciele zwracają uwagę, że po połączeniu dwóch szkół powstanie moloch, nad którym trudniej będzie zapanować, zwłaszcza w zakresie wychowywania uczniów. Rozesłali listy protestacyjne do kilkunastu instytucji, w tym kościelnych.
 

Już po przeprowadzce

Jeszcze do niedawna gastronomik mieścił się w budynku przy ul. Słowackiego, obok I LO. 1 września ub.r. definitywnie się przeniósł na ul. Bakończycką, do pomieszczeń ZST. Nauczyciele i uczniowie twierdzą, że warunki są o wiele gorsze.
Z opinią tą nie zgadza się Idzikowski.
- Za 300 tys. złotych przygotowaliśmy tam nowoczesne pracownie do nauki zawodu -mówi naczelnik.

 

źródło: http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070329/PRZEMYSL/70328010
 

 


"Protestujemy przeciw likwidacji Gastronomika"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paweł Jarema, absolwent przemyskiego gastronomika, jest zbulwersowany planami jego likwidacji: - Przecież ta szkoła daje uczniom dobrze płatny i poszukiwany na rynku zawód.

 

O zagrożeniu przemyskiego gastronomika, absolwenci tej szkoły dowiedzieli się z internetowego wydania Nowin.
 

W ub. czwartek pisaliśmy, że decyzję w tej sprawie przemyscy radni przyjęli na ostatniej sesji. Jest to na razie uchwała zamiarowa

- To jedna z najbardziej zasłużonych szkół w Przemyślu. Mająca długą i chlubną tradycję. Z zaskoczeniem i oburzeniem przyjąłem informację o kolejnych krokach władz miejskich dotyczących jej ostatecznej likwidacji - twierdzi Paweł Jarema, obecnie student Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

Po skończeniu uczelni, chce wrócić do Przemyśla i założyć tutaj restaurację.

Jarema jest zdziwiony, że likwidowana ma być szkoła, która daje dobrze płatny i poszukiwany, nie tylko w Polsce, zawód. Coroczne praktyki zagraniczne dla swoich uczniów oferuje jako jedna z nielicznych w Przemyślu.

Władze miejskie twierdzą, że nie chodzi o likwidację gastronomika, lecz o połączenie go z Zespołem Szkół Technicznych. Zapewniają, że nie zostaną zlikwidowane żadne oddziały klasowe, ani nauka jakiegoś zawodu. Według nich likwidacja jest konieczna ze względu na prawo oświatowe, które nie zezwala na łączenie szkół.

 

źródło: http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070402/AKTUALNOSCI/70402006
 

 

 

APEL DO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

apel.doc               apel.pdf

czytaj wcześniejsze artykuły...           >> ARCHIWUM <<

Jesteśmy w Internecie od: 26/o3/1999  

                  Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 1999-2007 - WebMaster Stecu